sadsad x
asdasd

HİKAYEMİZ

1908 yılında Londra’nın doğu yakasında kurulan Lee Cooper Orijinal İngiliz Kot markası olarak ikonik statüsünü kurmada yüz yıla yayılan zengin bir tarihe sahiptir. Markamız tulum alanında yapmış olduğu mütevazı başlangıcından küresel olarak stil mucidi ve efsane İngiliz RockandRoll grupları için başvurulacak marka olarak tanınma konumuna gelmiştir. Morris Cooper tarafından kurulan öncü ilkelerin mirası ile en yeni seçkin selvedge denim çeşitleri olan Cooper Koleksiyonunu canlandırmıştır.

1908

Lee Cooper markasının öyküsü Avrupa’nın ilk özgün kot markası olarak 1908 yılında başlamaktadır. Londra’nın doğu yakasında doğan Morris Cooper “The Morris Cooper Factory” adında bir tulum üretim fabrikası kurmuştur. Cooper, sağlam ve uzun süre dayanıklılık gösteren tulumlar ve iş elbiseleri üreterek güçlü bir ün kazanmıştır.

1900-1920'ler

I. Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle şirket faaliyetlerine İngiliz birlikleri için askeri üniformalar üretme yolunda devam etmiştir.

1930'lar

1931 yılında şirketin adı M. Cooper (iş elbiseleri) olarak değiştirilmiştir. Bunun yanı sıra II. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla şirketten İngiliz Silahlı Kuvvetleri için savaş üniformaları ve kot iş giysileri üretmesi istenmiştir.

1940'lar

Savaşın sonunda Lee Cooper kot pantolonları bu sefer moda amaçlı yeniden üretmeye başlamıştır. Morris’in oğlu Harold Cooper, babasının ölümünden sonra fabrikaları devralmış ve iş elbisesi üretiminden kot pantolon üretimine doğru yeni bir yol çizmiştir ve böylelikle de günümüzde yaygın olarak bilinen bir marka olan “Lee Cooper” doğmuştur. İki yıl içinde Lee Cooper, kot pantolonu BK piyasasına kazandırarak en ön sıralarda yerini almıştır.

1950'ler

1950’ler RockandRoll’un doğduğu yıllardı. Lee Cooper, müzik ile moda arasındaki bağlantıyı sağlayan ilk “kot markası” haline gelmişti ve o tarihten beri müzik gençliğinin yoğun gizli etkisinden yararlanmaktadır. Tarihi boyunca bu marka aralarında Rolling Stones, UB40, SergeGainsbourg ve RodStewart’ın da bulunduğu efsanevi gruplar ve ünlülerle çalışmıştır. 1950’li yıllar boyunca marka aynı zamanda ilk kez yazılı reklamlarda da görülmüştür.

1960'lar

Lee Cooper kadınlar için önden fermuarlı ilk kot pantolonu piyasaya sürerek ortalığın karışmasına ve yaygaraya neden olmuştur. Kadınlar için çeşitli bedenlerde ve daha geniş kapsamlı stillerde sunulan yelpaze piyasaya sürülmüştü. Enerjik bir dönem olan 60’lar Lee Cooper marka yeni renkli kot pantolonların ortaya çıkmasını ve Londra’yı kasıp kavurmasını sağlamıştı.

1970'ler

70’li yıllar disko yıllarına yardımcı olan Lee Cooper’ın yenilikçi moda anlayışına şahit olmuştur. Bu dönemde çok moda olan Hipster kot pantolonlar da Lee Cooper’ın sürekli olarak Lee Cooper kot pantolonlarını giyen SergeGainsbourg ve JaneBirkin ile çalıştığına şahit olmuştur. 1971 yılında mini etekleri ve 32” İspanyol paça pantolonları ile Avrupa çapında insanların dikkatini çekmiştir.

1980'ler

1980’li yıllarda Rolling Stones grubuna sponsorluk yapması ile Lee Cooper dünya çapında bilinen bir markaya dönüştürmüştür ve böylelikle rock yıldızları ve bu müzik türünün hayranları için başvurulacak kot markası haline gelmiştir. İlk “kampanyaya kendi yenilikçi ve bir o kadar da alışılmışın dışında olan yaklaşımı ile koşu kot pantolonunu” piyasaya sürmek için efsanevi moda fotoğrafçısı ve sanatçısı Jean Paul Goude ile anlaşılmıştır.

1990'ler

Uzun bir geçmişi olan Lee Cooper logosu bu yıllarda bugünkü bildiğimiz halini almıştır. Lee Cooper aynı zamanda piyasayı kasıp kavuran ilk kez beş cepli salaş kot pantolonlarından oluşan “3 by 1” adındaki yeni heyecan verici koleksiyonunu bu yıllarda piyasaya sürmüştür.

2000'ler

Lee Cooper Avrupa medyasının ilgi odağı olan Fransız manken ve oyuncu LouDoillon ile anlaşma yapmıştır. Bu anlaşma ile markanın mirası, önceki marka temsilcileri ve Doillon’un ailesi, efsanevi SergeGainsbourg ve JaneBirkin göklere çıkarılmıştır. Bu süreç boyunca Lee Cooper The Beatles’tan esinlendiği çeşitli giysiler de piyasaya sürmüştür.

2008'ler

Bu yılda Lee Cooper 100. yılını kutlamıştır. Orijinal İngiliz kot markası olarak ve yüzyıllık bir uzmanlık ile 2008 Pekin Olimpiyatları açılış seremonisi için 1,200’den fazla kişiden oluşan İngiliz Olimpiyat ve Engelli Olimpiyatları ekibine kot ceket ve takım elbise sağlayarak kutlama yapmıştır.

2017'ler

Lee Cooper usta serisi olan “The Cooper Collection”ı klasik ve yeniden tasarlanan siluetler üzerinde selvedge kot ve seçkin kumaşları ile piyasaya sürmüştür. Her şeyin başladığı 1908 yılına göz kırparak Lee Cooper’ın başlangıcından beri bulunduğu noktaya yönlendiren sanatçılığını yansıtmak için Doğu Londra’da üretilmeye devam eden stiller seçilmiştir.

GÜNÜMÜZ

Küresel kot alanında güçlü bir yapıda Lee Cooper bir İngiliz nüfuzu – Londra bizim pantolonlarımızda – ile kot tasarlamadaki özgün inançları ile çabalarını sürdürmektedir. 2019 Sonbahar/Kış kampanyasında çağdaş dansçı ReneeStewart ve PeakyBlinders adlı TV dizisinden bilinen İngiliz oyuncu Harry Kirton rol almaktadır. Kampanya, İngiliz ikonu BOY GEORGE tarafından seslendirilen özgün bir parça ile Temmuz ayında piyasaya sürülmüştür.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.